Otel veya Butik Otel Açmak için Gerekenler (GÜNCEL)

Otel veya Butik Otel Açmak için Gerekenler (GÜNCEL)
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 65 kez okundu.

Otel Açmak İsteyen Kişilere Tavsiyeler

Otel açmak, turizm konusunda zengin olan ülkemiz sınırları içerisinde, birçok girişimcinin düşündüğü bir hizmet türüdür. Her yıl milyonlarca turistin ülkemizi tatil amaçlı ziyaret etmesi, hem ülkemizin ekonomisini hem de oteli bulunan girişimcilerin bütçesine son derece katkıda bulunmaktadır. Fakat, yeni bir otel sahibi olmak isteyen kişilerin, hem yoğun bir araştırma yapması hem de maddi açıdan birikime sahip olması gerekmektedir. Çünkü, açacağınız oteli sıfırdan ya da açılmış herhangi bir otelden devir olarak alsanız bile, birçok alanda masraf yapılacağını göz önünde bulundurmalısınız. Bundan dolayı ekonomik durumunuzu yeterli düzeye ulaştırmadan önce, kesinlikle ilk adımı atmamanız gerekecektir.


Eğer ekonomik şartlar tamamladıktan sonra otel açmak için diğer konularda araştırmalar yapıyorsanız, şu tavsiyelere uyabilirsiniz.

  • Otel açmak, her şeyden önce sizlere büyük bir sorumluluk yükleyecektir. Bundan dolayı kendinizi yoğun bir çalışma hayatına alıştırmaya başlamalısınız.
  • Açtıracağınız otelin türüne ilk etapta karar vermelisiniz. Çünkü, kime hizmet edeceğinizi belirledikten sonra, hem otelinizin nasıl dizayn edilmesi gerektiğine hem de nasıl bir reklam çalışması yapacağınıza karar vermiş olmalısınız.
  • Açılış yapacağınız otelin nerede kurulacağı en önemli aşamalardan birisidir. Sıfırdan bir inşaata başlanacaksa, inşaat alanında keşifler yapmalı ve mimar ve mühendisler ile durum değerlendirmesi yapmalısınız. Hazır bir otel devralınmışsa da, iç ve dış tasarım konularında bir uzmandan destek almanız gerekmektedir.
  • Otele giden kişiler, her zaman için rahat ve bol eğlenceli bir dönem geçirmeyi tercih etmektedir. Bundan dolayı otelinizde konaklama imkanlarının yanı sıra eğlence ve sosyal alanlar konusunda da yatırım yapmalısınız.
  • Otel odaları, otel çevresi ve müşterilerinizin bulunacağı her ortamın temiz olması gerekmektedir. Bundan dolayı çok iyi bir çalışan kadrosu oluşturmalı ve burada da iyi bir hiyerarşi oluşturmalısınız. Daha önce otellerde çalışmış olan kişileri kadronuza katmanız, size de büyük fayda sağlayacaktır.
  • Otel odalarının kaç kişilik olacağı son derece önemlidir. Birçok otel iki kişilik odalar dizayn edip ek kişiler için yatak hizmeti sunsa da, oda alanları küçülecektir. Bundan dolayı her zaman elinizde çok kişiyi ağırlayabileceğiniz özel odalar olmalıdır. Buna ek olarak suit odalarınızın da olması gerekmektedir.
  • Rekabet halinde olduğunuz otelleri her an incelemelisiniz. Fiyat politikaları, kampanyaları, sundukları yemekler ve hatta çalışanlarının kıyafetlerine kadar incelemelerde bulunmalısınız.

Otel açmak için gerekenler ve otel açmak isteyen kişilerin en genel haliyle dikkat etmesi gerekenler ve onlar için yapacağımız tavsiyeler bu şekildedir.

Otel Açmak İsteyen Kişiler için Altın Kural

Kişilerin açmış oldukları otelde hem faaliyet öncesi hem de faaliyete geçtikten sonra düşünmesi gereken tek durum kendi tatilleridir. Çünkü, sizin tercih edeceğiniz bir otel inşaa etmemişseniz, farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden bir konuk ağırlamanızı beklememelisiniz. Bu yüzden bahsetmiş olduğumuz konularda titizlikle çalışmalı, ilk etapta sadece kullanıcı odaklı bir faaliyet izlemelisiniz. Eğer her şey mükemmele yakın olursa, kısa dönemde yatırımlarınızın da geri dönüşünü almış olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Bir Milyoncu Açmak ve Japon Pazarı Açmak (Güncel) başlıklı makalemizde bir milyoncu, bir milyoncu açmak ve japon pazarı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git