Giyim Mağazası Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti

Giyim Mağazası Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti
30 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 117 kez okundu.

Giyim Mağazası Açmak İçin Gerekenler

Ülkemizde hiçbir zaman bitmeyecek sektörlerden birisi olarak görebileceğimiz giyim sektörü, hem üretici hem de tüketici açısından dikkat gerektiren bir sektördür. Girişimcilerin son dönemlerde göz bebeği olarak karşımıza çıkan giyim mağazalarında, her ay düzenli olarak bir gelir elde edilmek isteniyorsa, bunun için ciddi bir emek harcanması gerekmektedir. Çünkü, giyim mağazası açmak kadar rakip firmalar ile rekabete girebilmek de önemlidir. Özellikle alışveriş merkezlerinde bireylerin daha fazla çeşit bulabilmelerinden dolayı, müşterilerin sizi tercih etmesi için ya ürün çeşitliliği ve kalite yönünden ya da tamamen fiyatlara dayalı bir üstünlük kurmanız gerekmektedir.

Giyim Mağazası Açmak İçin Gereken Evraklar

Giyim mağazası açmak isteyen kişiler resmi adımları atmadan önce işletmelerini nerede kuracaklarına karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü resmi başvurular sırasında tapu örneği ya da kira sözleşmesi talep edilmektedir. Eğer nerede mağaza açılacağına karar vermişseniz, aşağıda belirteceğimiz belgeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz.

 • Başvuru Formu
 • Tapu Fotokopisi (Kendinize ait bir alanda kurulum yapacaksanız)
 • Kira Sözleşmesinin Aslı ya da Fotokopisi (Dükkan kiralayacak olan kişiler)
 • Numarataj Belgesi
 • Vergi Levhası Örneği
 • Şahıs adına açılacaksa oda kayıt belgesi ve esnaf sicil tastiknamesi ibraz edilmelidir.
 • Şirket bünyesinde açılacaksa ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Yangın tüpü faturası
 • Ustalık belgesi.
 • ÇTV makbuz fotokopisi

Giyim mağazası açmak için kurumlar tarafından talep edilecek belgeleri bu şekilde sıralayabiliriz. Fakat, giyim mağazasının kurulacağı bölgedeki şartlar ve belediyelerin talep edeceği durumlara göre ek belgeler de karşınıza çıkabilir.

Giyim Mağazası Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Giyim mağazası açmak isteyen vatandaşlarımızın her şeyden önce bir iş planı hazırlaması gerekmektedir. İş planı hazırlanırken, bir yandan da finansman kaynağı oluşturmaya çalışmalısınız. Bundan sonraki süreçte de tedarikçiler, toptancılar, Pazar araştırması, kullanıcı deneyimi ve reklam çalışmaları için zaman harcayabilirsiniz.

Giyim mağazanızda kullanıcılara sunacağınız ürünleri kesinlikle görerek almanızda fayda vardır. Ülkemiz tekstil konusunda birçok noktada hizmet sunduğundan dolayı hangi şehirde olursanız olun bir tekstil fabrikası ya da tedarikçiye ulaşmanız kolay olacaktır. Ayrıca birebir görüşme sağlamanızdan dolayı fiyat konusunda da indirim elde edebilirsiniz.

Giyim Mağazası Açma Maliyeti Ne Kadar?

Sektör araştırması iyi bir şekilde yapıldıktan sonra, giyim mağazası açmak için ne kadar bir sermayeye ihtiyacınız olduğunu araştırmak istiyorsanız, öncelikli olarak işletme alanından başlamalısınız. Eğer kendinize ait bir alanda kurulum yapacaksanız, maliyetler düşecektir. Ama kira usulü bir işletme açacağınızı varsayarak hesaplama yapacak olursak; iç dekorasyon, tabela çalışmaları ve mağaza içerisine gereken malzemelerin alınması göz önünde bulundurulduğu zaman, ortalama olarak 100 bin liralık bir sermayenizin olması gerekmektedir. Ayrıca, 100 bin liranın üzerinde işletme giderlerinizi 4 5 ay karşılayacak kadar birikiminizin olması da çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Market Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git