Girişimcilik : Gravity Payments Modeli Üzerine

Girişimcilik : Gravity Payments Modeli Üzerine
15 Mart 2016 tarihinde eklendi, 48 kez okundu.

İş fikirleri… bunu bir model olarak ele almak doğru mudur bilinmez ancak, Gravity Payments firması ve firmanın CEO’su Dan Price’ın firma çalışanları için gelecek günlerde planladıkları, girişimci adaylarının ve başarılı olmuş yeni girişimlerin, ileriki aşamalarda planlayabilecekleri bir adım üzerine çok değerli geliştirmeler olarak görebiliriz. Çalışan kadroyu enerjik ve sadık tutmanın ekonomik yollarını net ifadeler ve eylemlerle belirlemenin vakti geldiğinde, bunu yapmak için CEO olarak bile neler yapılması gerektiğini gösteren, gerçekten değerli adımlar.

Dan Price, Gravity Payments firması altında çalışan ve en düşük maaşı alan çalışanın bile yıllık gelirinin 70 Bin dolardan az olmadığı bir ücretlendirme sistemi üzerinde çalışıyor. Üstelik çalışanın ne kadar süredir Gravity Payments firması için çalıştığının ve deneyiminin ne kadar olduğunun bir önemi olmaksızın. Dan Price neden böyle bir ücretlendirme sistemi düşündüğü sorulduğunda son derece basit bir açıklama yapıyor;

” Bu sistem çalışanların mutluluğunu ve iş verimini en üst noktaya taşıyacaktır.”

Son derece basit ve anlaşılır. Elbette bu adımın stratejik ve ekonomik planlamaları gerek Dan Price gerek Gravity Payments’in bütçe profesyoneller tarafından yapılmıştır ancak, burada anlaşılması gereken çalışanların firma ya da organizasyon için önemidir. İşin daha da enterasan tarafı Dan Price, bu ücretlerin karşılanması için kendi 1 Milyon Dolarlık maaşının 70 Bin dolara çekilmesinde de hiçbir sakınca görmüyor.

Şunu net olarak ortaya koymalıyız ki Gravity Payments ya da Dan Price, attıkları bu adımla şirketi iflasa götürmeyecekler. Çünkü en basit haliyle, her şeyi bir kenara koyduğunuzda dahi, şirket artık üst düzet bir PR elde etmiştir. Çalışanlarını memnun etmek için kendi maaşını düşünmeyecek bir CEO’nun olduğu güveni ise, çalışanların ruhunu okşayacaktır elbette. Uzun vadede Gravity Payments ve CEO Dan Price, çalışanların memnuniyeti konusunda başka herhangi bir adım atmak mecburiyeti dahi hissetmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Geleceğinizi Bu Günden İyileştirin başlıklı makalemizde iyi gelecek sözler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git