Evde Dantel Yaparak Para Kazanmak – Ayda 500-2000 TL 2018

Danteller, nostaljinin vazgeçilmez erguvanlarından. Yatak örtülerinin kenarlarına, yastık kılıflarına, sehpa örtülerine hatta çay bardaklarına yapılan ve kullanılan danteller tekrar gün yüzüne çıkıyor. Farklı farklı renklerde yapılan bu ürünler, artık giysileri de süslüyor. Ancak dantel yapmak, annelerimizin mükemmel icra ettikleri bir uğraş idi. Şimdilerde makine yapımından çok el örgüsü talebinde olan insanlara firmalar farklı yollar ile destek veriyor. Evde dantel yapıp para kazanmak isteyen kadınlara da böylelikle ek gelir kapısı açılmış oldu.

Modern Dantel Çeşitleri

El örgüsü ürün satışını gerçekleştiren firmalar eski tip dantel kalıplarından biraz uzaklaşılmasını istiyor. Bu noktada hanımların farklı malzemeler ile danteli modernize etmesi bekleniyor. Farklı renk ipler ya da tüller kullanmak bunlardan bazılar. Ayrıca kıyafet için hazırlanan dantel kalıplarında çeşitli pullar ya da boncuklar da kullanılabiliyor. Bu noktada malzemelerin masrafı firma tarafından karşılanıyor. Ancak tüm masrafı danteli yapan kişi üstlenip de ürün fiyatını da belirleyebiliyor. Çoğunlukla lokal butikler, tekstil fabrikaları dantel işi yapacak eleman arayışına giriyor.

Bireysel Dantel İşleme ve Satış

Evdeki boş zamanlarını değerlendirmek isteyen hanımlar, bireysel olarak da dantel işlemeler yapıp satabilir. Üstelik bu iş için ayrılacak bütçe de oldukça düşük. İpler, tığlar ve süsleme malzemelerinden oluşan maliyet, satış aşamasında oldukça büyük bir kar getiriyor. Ancak bireysel anlamda satış yapacak hanımların, tercih edilen dantel ürünlerine hakim olması gerekiyor.

Örneğin örme bir şarka üzerine yapılacak dantel işlemeler son yılların tercih edilen moda akımlarından. El becerisini daha yükseğe taşımak isteyenler ise, gelinlik modelleri için de dantel işlemesi yapabiliyor. Bu tip durumlarda gelinlik butikleri ile görüşmek ve koşullar konusunda anlaşmak önemli. Çünkü gelinlikler için kullanılacak danteller çok daha ağır ve zor olabiliyor.

Dantel Yapma İşinin Getirisi Nedir?

Evde dantel yaparak aile bütçesine katkı sağlamak isteyen hanımlar, öncelikle bu tarz bir işi yapabilecekleri bir nokta ile anlaşmalıdır. Bunun yanında bireysel olarak satış yapılacak ise de, satış yapılacak web sitesi, sosyal medya platformu ya da açık alan pazarı hazırlanmalıdır. Bireysel olarak satışın gerçekleştirilebilmesi için farklı ve modern ürünler ortaya koymanın şart olduğu unutulmamalıdır.

Ancak firmalar ile yapılan anlaşmalarda, dantelin tip ve modeline göre ücret değişmektedir. Genellikle yarım gün çalışma sonunda aylık alınacak ücret 500 TL ile 2000 TL arası değişiklik göstermektedir. Gelinlikler için hazırlanan dantel modellerinde ise bu rakam çok daha fazla olmaktadır.

Dantel Yapma İşine Nasıl Başvurulur?

Ede dantel yaparak para kazanmak isteyenler öncelikle tekstil firmalarının insan kaynakları ile görüşebilir. Daha küçük lokal işletmelerde ise görüşmeler birebir yapılmaktadır. Bunun yanında sipariş vermek isteyen işletmeler ve firmalar ilanlarını lokal yayın organları ile yayınlarlar. Ayrıca gazete ilanlarında da bu işlere rastlamak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Evde Kına İşi ( Güncel ) başlıklı makalemizde evde kına işi, Evde kına işi veren firmalar ve evde kına işi veren firmalar 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

5 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*