Çiçekçi Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti

Çiçekçi Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyeti
11 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 79 kez okundu.

Çiçekçi Açmak için Gerekenler

İnsanların hayatlarında çok önemli bir yere sahip olan çiçekler, kimi durumlarda bir özür kimi zamanlarda ise karşımızdakini mutlu etmek adına tercih ettiğimiz bir hediyedir. Hatta ve hatta, yalnızca özel günlerde ya da özel durumlarda değil, karşımızdaki kişiye değerli olduğunu hissettirmek adına da çiçek almaktayız. Fakat, karşısındaki kişilere çiçek almak isteyen kişilerin sayısı her ne kadar giderek artıyor olsa da, çiçekçilerin sayısı bir o kadar azalmaktadır. Bundan dolayı, hem insanların mutluluklarında bir rolünüzün olması hem de bu işten para kazanmak için çiçekçi açmak gibi bir girişimde bulunabilirsiniz.

Çiçekçi açmak için geçerli olan tek sebebiniz, yukarıda belirttiğimiz gibi insanların mutlulukları da olmayacaktır. Talebin fazla oluşu, buna karşılık olarak da kar miktarının yüksek olması, sizin bu sektöre girmeniz adına en yeterli sebeplerin başında gelmektedir. Eğer bu sektöre atılmak istiyorsanız, karşınızda çiçekçilik için üç farklı alan bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Toptancılar: Bu alanda girişim gerçekleştirecek olan kişiler, çiçekler ya da saksı bitkilerinin tedarik edilmesi için çaba harcamaktadırlar. Ayrıca, almış oldukları çiçekleri kendilerine ait dükkanlarda satabilir ya da tercihlerine göre toplu bir şekilde satışa sunabilirler. Çiçek toptancılığı yapan kişilere baktığımız zaman büyük bir çoğunluğunun kendisine ait bir alanda üretim yaptığı da bilinmektedir. Eğer üretim konusunda bilginiz ya da merakınız varsa sizler de üretimi düşünebilirsiniz.
  • Perakendecilik: Çiçekçi açmak isteyenlere, müşterileri tarafından her zaman aynı model ya da sayıda çiçek siparişi gelmeyecektir. Kimi zaman hasta ziyareti için ya da yeni doğmuş bir bebeği görmek için daha farklı modellerde ve büyüklüklerde çiçek talebi olmaktadır. Bu alanda faaliyet gösterecekseniz, hem tekil hem de toplu siparişler için perakendecilik yapabilirsiniz.
  • Tedarikçiler: Tedarikçi olarak sektöre atılan kişiler, genellikle çiçek satışı yapmak yerine, çiçeklerin satışa sunulmasında ihtiyaç duyulan malzemeleri kişilere sunmaktadır. Kurdele, vazo, köpük ya da sepetler, bunlara en güzel örneklerdir. Aynı zamanda, girişim bedeline göre en fazla karı elde eden kişiler de yine tedarikçilerdir. Çünkü, kına gecesi, düğün, nişan ya da büyük organizasyonlara gönderilen çiçek ve çelenkler, tedarikçiler tarafından hazırlanmaktadır.

Çiçekçi Açma Maliyeti Ne Kadardır?

Çiçekçi açmak isteyen kişilerin ne kadar bir bütçeye sahip olması gerektiğini merak edenler, öncelikli olarak yukarıdaki alanlardan hangisine yöneleceklerini kararlaştırmalıdırlar. Buna ek olarak hangi büyüklükte, kira mı yoksa kendinize ait bir dükkanda mı, ne kadar çeşit sunacağınız ya da canlı veya yapay çiçek satışı yapmanıza göre farklı maliyetler ortaya çıkacaktır. Dükkanın kira olduğunu varsayarsak, canlı çiçek satışı için en az 50 bin lira, hem yapay hem de canlı çiçeklerin bulunacağı bol çeşitli bir dükkan açmak istediğinizde ise en az 100 bin liralık sermayenin olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tuhafiye Açmak için Gerekenler ve 2018 Yılı Maliyet Hesaplaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git