Bayilik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayilik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
18 Şubat 2018 tarihinde eklendi, 12 kez okundu.

Bayilik Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların en büyük hayalidir, kendine ait bir iş sahibi olabilmek. Günümüzde bu hayalleri gerçekleştirmek için çok fazla tercih edilen bir yöntem mevcuttur. Bayili ya da franchising alarak, iş fikirleri gerçeğe dönüştürülerek, yeni yatırımlar yapılabilir. Fakat bu iş ile ilgili de bazı noktalara dikkat edilmesi, hem bayilik alan hem de veren tarafından her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması adına önemlidir.

Bayilik Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bayilik alacağınız işe olan ilginiz ve çalışma isteğiniz, başarılı olmadaki en önemli iki kriterdir. Bunun dışında bayilik veren firmalardan hizmet alırken belli noktalara dikkat edilmesi gerekir.

  • Bayiliğini alacağınız firmanın müşteri tarafından gördüğü ilgi, güvenirliliği ve tanınıyor olması önemlidir. Ayrıca sizin bulunduğunuz bölgede başka şubesinin olmaması da kazanç açısından dikkat edilmesi gereken bir detaydır.
  • Bayiliğini alacağınız firmaya belli bir para yatıracağınız için, firma ile aranızda gerekli güvenin oluşması gerekmektedir. Çünkü kar yerine zar etmenizde mümkün olabilir. Alacağınız hizmet ile ilgili detaylara, yeniliklere ve ekipmana sahip olduğuna emin olmanız güven oluşmasına yardımcı olacaktır.
  • Bayilik alırken sözleşmede yetkilerinizin net olarak belirtilmesi gerekir. Yoksa işe başladıktan sonra yapmak istediğiniz bir konuda ‘’yetkiniz yok’’ cevabı ile zor durumda kalabilirsiniz.
  • Bayilik sözleşmesini imzalamadan önce, bayinin geçmişe yönelik finansal durumunu araştırmadan imza atmayınız.
  • Bayilik sözleşmesi olmadan, her hangi bir iş için yatırım yapmayınız. Sözleşmeyi detaylıca inceledikten sonra yetki, hak ve sorumluluklarınız belirtilmemişse; mutlaka sözleşmeye yazılmasını sağlayınız.
  • Yapılabilecek en ufak hatanız, firmayı zarara uğratabilir ve bu yüzden ağır yaptırımlarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Sözleşmede yer alan cezai yaptırımlar kısmını iyice inceleyiniz.

Bayilik Almak İçin Yapılan Ödeme ve Dikkat Edilecek Hususlar

Bayilik almak için ödenmesi gereken bir kullanım bedeli mevcuttur. Bu bedel genellikle tek sefer ödenmekle birlikte, bazı firmalar deneyim ve bölge büyüklüğüne göre farklı uygulamalar yapabiliyor. Bunun için detaylar bayilik öncesi konuşulmalı ve tüm detaylar sözleşmede yer almalıdır. Ödemeler peşin alındığı gibi, anlaşma durumunda taksitler halinde de ödenebilir.

Ödeme sırasında unutulmaması gereken, ilk ödeme işin kurulması ve idare edilmesi için kullanılacak olan paradır. İşin devamlılığı için daha sonrasında giderlerin olacağı unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ücretsiz Su Bayiliği Veren Firmalar ve Şartları 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git