Banka Eleman Alımları

Banka Eleman Alımları
15 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 98 kez okundu.

Banka Eleman Alımları

Günümüzde tüm bankalar belirli aralıklarla çeşitli kademelere personel alımları yapmaktadır. Bu alımlar genel olarak bir yazılı sınav ve sonrasında yapılan sözlü mülakat sonucunda alınmaktadır. Hali hazırda bakıldığı zaman binlerce üniversite mezunu aday, bankaların personel alımlarına başvurarak bir iş sahibi olmak istemektedir. Bankalar özellikle çalışma prensibi açısından insanlara iş konusunda avantajlı gelmektedir. Çalışma saatlerinin uygunluğu ve diğer resmi kurumlar gibi hafta sonlarının tatil olması gibi etkenlerden dolayı bankalarda personel olmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır.

Banka eleman alımları, tamamıyla bankaların özelinde olan bir durumdur. Bankalar tespit ettiği eleman ihtiyacına göre belirli aralıklarla eleman alımı yapmaktadır. Adaylara öncelikle bir adet yazılı sınav uygulaması yapılmaktadır. Bu yazılı sınavlar düzey olarak, üst düzey sınavlar olarak bilinmektedir. Gerekli bilgi birikimi olan ve bu sınavda gerekli olan puanı alabilen adaylar, yazılı sınavdan sonra sözlü mülakata çağrılmaktadır. Yazılı sınavı başarıyla geçen adayların, aynı şekilde sözlü mülakatta da başarılı olmaları gerekir. Her iki kademede de başarılı olan adaylar, bu aşamadan sonra bankanın resmi bir personeli olarak çalışmaya başlamaktadırlar. İlk kademe olarak genellikle gişe görevlisi olarak işe başlanılmaktadır. Görev içi yükselmeler, bankadaki performansa göre olmaktadır.

Banka görevlilerinin maaşları kademelere göre farklılık göstermektedir. Şuan için bir bankada gişe görevlisi olarak çalışan bir kişinin ortalama maaşı 1500 TL ile 2000 TL arasında değişmektedir. Asgari ücretin 1300 TL civarına gelmesi ile birlikte, 1300 TL’nin altında maaş alan bir bankacı bulunmamaktadır. Bunun dışında gişe görevlilerinin yabancı dili olması durumlarında, ortalama 600 TL civarında bir dil tazminatı da almaktadırlar. Bu kademenin daha üstünde olan bireysel müşteri temsilcileri, uzman yardımcılar, müfettişler, iç denetimciler ve müdürler daha yüksek miktarlarda maaş almaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Evde Bebek Minderi Yapımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git